1 sty 2024
dr n. o zdr. i n. med. Izabela Kaptacz
pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, magister pedagogiki. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki; psychoonkologii; MBA w ochronie zdrowia oraz liczne kursy z opieki paliatywnej, pielęgniarstwa rodzinnego, geriatrycznego, leczenia ran przewlekłych, ordynowania leków i wypisywania recept, badania fizykalnego, zarządzania w ochronie zdrowia. Autorka kilku artykułów naukowych oraz rozdziałów w książce o tematyce pielęgniarstwa i opieki paliatywnej, jakość życia nieuleczalnie chorych, leczenia bólu i ran przewlekłych.
Adiunkt w Collegium Medicum im. dr W. Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Zawodowo związana z opieką paliatywną od 1995 roku w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Obecnie zatrudniona na stanowisku dyrektora ds. pielęgniarstwa i opieki paliatywnej. Od 1998 roku decyzją Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej członek zarządu, obecnie pełni funkcję wiceprezesa, włączając się w działania i kampanie mające na celu przybliżanie społeczności idei opieki hospicyjnej i paliatywnej.
Członek Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, European Association for Palliative Care (EAPC) i Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie; Członek Rady Programowej w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, od 2012 r. do 2016 r.; Członek Rady ds. e-zdrowia w pielęgniarstwie w Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia od 2013 r. do 2017 r.; Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Zdrowia do przeprowadzenia państwowego egzaminu w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, od 2014 r. do nadal; członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia (2019 -2021).
Promotor i recenzent prac licencjackich i magisterskich w Zakładzie Medycyny i Opieki Paliatywnej, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM w Katowicach; Recenzent Programów szkolenia specjalizacyjnego i kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej zatwierdzonych przez Ministra Zdrowia; Przewodnicząca podzespołu ds. wypracowania założeń do zmian w kształceniu podyplomowym - w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie powołania Podzespołów merytorycznych do spraw opracowania zmian w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych; Członek Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia do spraw przygotowania projektu długookresowej strategii rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej dnia 29 lipca 2022 r.
Wykładowca szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, pielęgniarstwa opieki długoterminowej, pielęgniarstwa rodzinnego i pielęgniarstwa geriatrycznego oraz wykładowca i kierownik kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych w zakresie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, pielęgniarstwa opieki długoterminowej, pielęgniarstwa rodzinnego leczenia bólu przewlekłego i leczenia ran przewlekłych; Organizatorka i prowadząca szkolenia, warsztaty i konferencje o tematyce opieki paliatywnej i hospicyjnej dla pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy; Organizatorka 26 ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych zespołów hospicyjnych i opieki paliatywnej organizowanych przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Wiceprzewodnicząca Komitetu naukowego, sekretarz i członek komitetu organizacyjnego;
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy im. dr Wł. Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia za wybitna i znaczącą działalność w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta w 2008 r. oraz brązowego odznaczenia za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych wydane przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2016 r.
Funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej pełni od grudnia 2011 roku.